Czym są standardy ochrony małoletnich i co grozi za brak ich wprowadzenia?
Już 15 lutego 2024 r. wiele podmiotów będzie mieć obowiązek wprowadzenia tzw. standardów ochrony małoletnich. To pokłosie uchwalenia ustawy o zmianie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, w tym ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksulanym. Czym są i co grozi za brak ich wprowadzenia?
Kto ma obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich?
- organ zarządzający jednostką systemu oświaty, np. przedszkolem, szkołą,
- organ zarządzający inną placówką oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni,
- organizator działalności oświatowej, opiekuńczej, wychowawczej, resocjalizacyjnej, religijnej, artystycznej, medycznej, rekreacyjnej, sportowej lub związanej z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich,
- podmiot świadczący usługi hotelarskie oraz turystyczne.
Katalog podmiotów objętych obowiązkiem jest szeroki. Jeśli zatem prowadzisz np. klub sportowy, do którego uczęszczają osoby małoletnie (tj. poniżej 18 roku życia), inne miejsce związane z rozwojem zainteresowań przez osoby małoletnie, hotel lub pensjonat, jesteś zobowiązany do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich.
Czym są standardy ochrony małoletnich i co powinny zawierać?
Standardy ochrony małoletnich to zbiór zasad i procedur mających na celu zapewnienie małoletnim odpowiedniej ochrony. Mają one określać m. in.:
- zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem placówki lub organizatora, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich,
- zasady i procedurę podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego,
- osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia,
- sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego,
- wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone.
To tylko niektóre elementy, które powinny być zawarte w standardach ochrony małoletnich. W praktyce standardy ochrony małoletnich mają opisywać to, w jaki sposób dany podmiot przeciwdziała sytuacjom niepożądanym względem małoletnich oraz jak postępuje w razie ich wystąpienia.
O czym należy pamiętać?
Standardy ochrony małoletnich powinny być dostosowane do charakteru i rodzaju działalności prowadzonej przez podmiot obięty obowiązkiem. Dokument powinien być sporządzony w taki sposób, aby był zrozumiany przez osoby małoletnie. Co najmniej raz na dwa lata należy dokonywać oceny standardów i ich ewentualnej aktualizacji. Standardy ochrony małoletnich należy udostepnić na stronie internetowej podmiotu objętego obowiązkiem oraz wywiesić w widocznym miejscu w lokalu tego podmiotu, w wersji pełnej i skróconej, przeznaczonej dla małoletnich.
Co grozi za brak wprowadzenia standardów ochrony małoletnich?
Podmiot, który wbrew obowiązkowi nie wprowadził standardów ochrony małoletnich jest narażony na odpowiedzialność. Za brak wykonania obowiązku grozi kara grzywny do 250 zł albo kara nagany. W razie ponownego stwierdzenia braku wykonania obowiązku przewidziana jest kara grzywny, nie mniejsza niż 1.000 zł (dolna granica).
Warto zatem obowiązek spełnić, nie tylko z powodu szczytnej idei mającej na celu ochronę małoletnich przed nadużyciami i sytuacjami niepożądanymi, ale także w celu uniknięcia odpowiedzialności majątkowej.
Zespół naszej kancelarii pozostaje do Państwa dyspozycji i z chęcią pomoże w opracowaniu dokumentu dopasowanego do rodzaju prowadzonej przez Państwa działalności.